„Vážení spoluobčania,
internet a rôzne sociálne siete umožňujú ľuďom komunikovať spôsobom, ktorý umožňuje klásť rôzne otázky, vyslovovať rôzne názory a dokonca vynášať kategorické súdy, ktoré potom číta množstvo iných ľudí. A práve táto skutočnosť nás všetkých slušných ľudí zaväzuje byť objektívnymi a korektnými v používaných výrazoch. Ja nie som práve zástancom týchto nových možností komunikácie, lebo zvádzajú ľudí k zjednodušenému pohľadu na zložité veci.
Vo svojich otázkach a názoroch sa občania pýtajú na veci, ktoré im povedzme denne mierne otravujú život, väčšinou ide o stav komunikácií, nevyčistené potoky a pod. Potom sú to dosť všeobecné názory asi takéhoto druhu: „... Ladce ako obec je úplne úbohá; ... nič tu nemáme, všetko je rozbité, o vedení obce ani nehovorím; ... všetko je postavené na tom, že rozbiť a nedokončiť. Kde sa pozriete, tam je všetko „rozmrdané“. Hanba tejto obci a jej vedeniu...“ a podobne. Mohol by som s týmito názormi polemizovať, ale považujem ich prinajmenšom za neobjektívne. V každom prípade by som bol rád, keby dotyční konkrétnejšie popísali, v čom sme tak veľmi úbohí, čo myslia pod tým, že nič tu nemáme? Tiež si myslím, že všetko nie je rozbité! Čo rozbité ste mali konkrétne na ume? Čo konkrétne sme rozbili a nedokončili? Ak budem vedieť, o čo konkrétne ide, možno to budem vedieť aj vysvetliť a komentovať. V každom prípade sa v obci robí a robilo veľa konkrétnych a pozitívnych vecí, a bol by som rád, keby sa ozvali aj občania, ktorí sú spokojní a ktorí by nezaujato a objektívne hodnotili stav obce a činnosť obecnej samosprávy. Prispelo by to k vyváženejšiemu pohľadu na našu obec a jej dobrého mena pred širšou verejnosťou. Negatíva a odsúdenia všeobecného charakteru môžu v našom okolí vyvolať o našej obci zlý a nepriaznivý obraz. Vonku sa, našťastie, stretávam viac s pozitívnymi názormi na vzhľad a dianie v našej obci.
Toľko, čo sa týka mojich všeobecných poznámok na názory na facebooku. Ale teraz k veci. Chod samosprávy obce má pevné pravidlá dané zákonom o obecnom zastúpení. Čo sa týka investícií a akejkoľvek stavebnej, prevádzkovej činnosti či kultúrno-spoločenskej činnosti, všetko sa odvíja od financií daných rozpočtom obce. Teda, na jednej strane možnosti obce, čo si vôbec môžeme dovoliť, a na druhej strane, čo nám treba alebo čo chceme. Keď dáme nabok to, čo nám treba, teda to, čo musíme (školstvo, administratíva obce, odpadové hospodárstvo, energie...) môžeme riešiť to, čo by sme chceli. Oprava ciest a chodníkov, dobudovanie plynovodov, vodovodov, športovísk, obchodnej siete, podpora bývania mladých rodín a mladých ľudí, kultúra, renovácia starého kultúrneho domu, starej škôlky a pod. Jednoducho, tie nožnice medzi tým, čo potrebujeme a čo by sme chceli a tým, na čo naozaj máme sú príliš roztvorené. Do toho vstupuje komplikovaná legislatíva, fakt, že obec nevlastní voľné pozemky a kamkoľvek chceme „vstúpiť“ musíme pozemok buď kúpiť alebo vybaviť vecné bremeno. Samozrejme, všetko za nemalé peniaze. Vzhľadom na uvedené skutočnosti musíme mať istú hierarchiu priorít a postupne ich plniť. Doteraz mali prioritu plynovod, vodovod, cintorín, časť chodníkov, základná škola a pod. Čo sa týka využitia eurofondov, tie nefungujú tak, že obec si povie, čo chce a potrebuje, ale štát a EÚ ponúkne program a a vy buď berte alebo neberte. Ďalšou oblasťou sú stavby iných investorov, napr. železnica a s ňou súvisiace stavby podchodov, podjazdov, nadjazdov a pod. V týchto prípadoch má obec právo sa k projektom vyjadriť, no nie všetko je akceptované, prípadne sa z našej strany všetky súvislosti a detaily nepostrehnú hneď. Väčšie obce, ako napríklad Beluša, majú samostatné stavebné oddelenie s tromi profesionálnymi zamestnanými stavbármi. Po odovzdaní diela do užívania sa môžu neskôr objaviť aj niektoré nedostatky. No vždy treba dielo hodnotiť komplexne.
Vážení občania, považoval som za potrebné trochu obšírnejšie rozviesť problematiku rozhodovania a riadenia obce. Všetko je aj tak ešte zložitejšie. No to by chcelo väčší priestor. Pokúsil som sa odpovedať na tie všeobecné názory, ktoré boli vyslovené tak trochu „spoza bučka“ či skôr spoza „face buka“? Dvere na jednanie obecného zastupiteľstva, ako i do mojej kancelárie sú otvorené. Všetci si radi vypočujeme dobré nápady i konštruktívnu kritiku verejnosti. Na záver chcem ešte poznamenať, že môžete aj naďalej klásť akékoľvek otázky o veciach, ktoré Vás trápia alebo nie sú pre Vás zrozumiteľné, ako i vyslovovať dobre myslenú kritiku. Budem sa snažiť Vám objektívne odpovedať."
S pozdravom
Váš starosta
-di-